Chimie

De la cele mai mici particule pana la cele mai complexe combinatii, natura din jurul nostru poate fi ”descompusa” si inteleasa cu ajutorul chimiei.

Lectiile din aceasta serie arata o alta fata a acestei stiinte: compusii nu sunt niste abstractiuni, ci substante de care ne folosim in viata de zi cu zi - iar tabelul periodic al elementelor devine mai usor de inteles prin activitati interactive care sa ajute elevii la intelegerea proprietatilor si utilizarilor grupelor de elemente.

Chimie

Sistemul periodic al elementelor

In cursul acestei lectii, elevii vor invata ce reprezinta tabelul periodic, cum a fost descoperit si de cine, cum este organizat, cine a descoperit diverse elemente; vor putea sa identifice elementele in functie de simbol si sa explice ce este numarul atomic al fiecarui element si care este legea periodicitatii; prin experiment vor invata cum cerealele pentru micul dejun sunt imbogatite cu fier si de ce.