Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Proiecte de atelier

Notiunile fizicii devin mai amuzant de insusit in cadrul atelierelor practice. Elevii vor invata sa realizeze un vehicul pe perna de aer, cum se pot folosi curentii de aer si cum se construiesc dispozitive pe baza de energie eoliana, precum si construirea si utilitatea unui dispozitiv Rube Goldberg.