Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Probabilitatile

Lectia ii va ajuta pe elevi sa inteleaga elementele necesare pentru calculul probabilitatilor sau diferenta dintre probabilitatile teoretice si cele experimentale, si ii va invata sa exprime probabilitatile de orice natura prin intermediul graficelor, diagramelor, procentelor si fractiilor.