Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Povestea electricitatii - partea a III-a

Prin intermediul documentarii si activitatilor practice, elevii vor afla mai multe despre istoria electricitatii si importanta lui Marconi, Hertz, Maxwell etc.; vor intelege mai bine ce sunt izolatorii, conductorii si semiconductorii; vor putea sa identifice tehnologia din spatele unor aparate electrice de larga utilizare.