Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Povestea electricitatii - partea a II-a

Prin materiale video, discutii in clasa si experimente, elevii vor afla raspunsuri la intrebari de stiinta si istoria stiintei: Ce este electromagnetismul? Ce sunt curentii continuu si alternativ? Care a fost contributia lui Edison la stiinta electricitatii? Ce “razboaie” s-au purtat in domeniul electricitatii? Cum se fabrica un circuit electric?