Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Povestea electricitatii - partea I

In cursul acestei lectii, elevii vor intelege ce este electricitatea, cum se produce ea, in mod natural sau artificial, si cat de importanta este pentru societatea umana contemporana. Prin experimente in clasa, ei vor putea crea mini-fulgere sau testa electricitatea statica.