Chimie

De la cele mai mici particule pana la cele mai complexe combinatii, natura din jurul nostru poate fi ”descompusa” si inteleasa cu ajutorul chimiei.

Lectiile din aceasta serie arata o alta fata a acestei stiinte: compusii nu sunt niste abstractiuni, ci substante de care ne folosim in viata de zi cu zi - iar tabelul periodic al elementelor devine mai usor de inteles prin activitati interactive care sa ajute elevii la intelegerea proprietatilor si utilizarilor grupelor de elemente.

Chimie

Metalele tranzitionale

Introduceti elevii in studiul elementelor care constituie aproximativ o treime din tabelul periodic. Examinati modul in care unele metale de tranzitie sunt utilizate la fabricarea aliajelor metalice. Cercetati un element care ne-ar putea ajuta sa raspundem la intrebarea “Ce a ucis dinozaurii?”. Investigati fascinatia aurului. Oferiti o imagine aprofundata a numarului urias de oameni, materiale si tehnologii care trebuie reunite pentru a crea cea mai puternica nava de pe oceanele lumii.