Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Masura pentru masura: Timpul si temperatura

Lectia prezinta diferite sisteme de masurat si importanta lor pentru stiinta. Este impartita in cinci parti, unul principal si patru mai scurte, care prezinta evenimente cosmice, disparitii in masa ale anumitor specii animale, precum si efectele temperaturilor si ale fenomenelor meteorologice extreme. Lectia este ilustrata cu exemple relevante despre modul in care oamenii de stiinta masoara si evalueaza intervale foarte mari de timp, temperatura si distanta.