Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Masura pentru masura: Greutatea si energia

Lectia este compusa din cinci module, unul principal si patru mai scurte, care se refera la mecanisme simple, masurarea masei si diverse forme de energie. E ilustrata cu exemple istorice si contine aplicatii practice, al caror scop este familiarizarea elevilor cu notiuni si cu metode de masurare a fortei si a miscarii.