Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Masura lucrurilor

Lectia ofera elevilor cunostintele de baza (si exemple practice) pentru aflarea perimetrului, ariei si volumului diverselor figuri geometrice, pentru aflarea vitezei de deplasare a unui corp, pentru intelegerea diferentei intre acuratete si precizie sau pentru intelegerea utilitatii geometriei in arhitectura.