Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Interpretarea datelor

Lectia prezinta elevilor elemente esentiale de colectare si reprezentare a datelor cu valoare statistica. Elevii vor invata ce inseamna termenii medie, mediana, modal si interval, si ii vor putea folosi in cadrul unui exercitiu practic de reprezentare a datelor statistice in termeni matematici.