Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Geometrie

Lectia prezinta elevilor ecuatiile cu ajutorul carora se afla suprafata unei figuri geometrice, apoi discuta in detaliu geometria triunghiului, precum si importanta acestei forme geometrice in arhitectura, din cele mai vechi timpuri pana astazi. Printr-un exercitiu la clasa, lectia invata elevii sa calculeze si sa interpreteze distantele de pe harta.