Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Fizica moderna si cosmologia

Lectia familiarizeaza elevii cu personalitatea, importanta si descoperirile lui Newton, Einstein si Hawking in domeniul fizicii si, in special, al cosmologiei. Elevii vor invata notiuni despre teoria relativitatii, gravitatie, formarea Universului, gauri negre, importanta ecuatiei E = mc2, si vor fi stimulati sa se gandeasca la intrebarile ramase fara raspuns in domeniul fizicii.