Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Electricitatea

Lectia de fizica din saptamana asta este compusa din patru module: magnetism, electricitate, electromagnetism si electronica, cu aplicatii practice si exercitii la clasa. Elevii vor fi incurajati sa analizeze principiile fizice care pun in miscare diversele tipuri de masinute din parcurile de distractii.