Ecosistemele

Elevii vor invata cum plantele si animalele concureaza si coopereaza in mediul lor de viata, creand un echilibru natural al ecosistemului in care traiesc. Elevii vor viziona un material, pentru a afla care sunt elementele unui ecosistem, apoi vor alege un ecosistem local pe care sa il studieze. Lucrand in perechi, vor examina un element al ecosistemului. La ora, elevii isi vor prezenta observatiile si vor crea un lant trofic care sa ilustreze interactiunile dintre plantele si animalele din ecosistem.