Chimie

De la cele mai mici particule pana la cele mai complexe combinatii, natura din jurul nostru poate fi ”descompusa” si inteleasa cu ajutorul chimiei.

Lectiile din aceasta serie arata o alta fata a acestei stiinte: compusii nu sunt niste abstractiuni, ci substante de care ne folosim in viata de zi cu zi - iar tabelul periodic al elementelor devine mai usor de inteles prin activitati interactive care sa ajute elevii la intelegerea proprietatilor si utilizarilor grupelor de elemente.

Chimie

Compusi si reactii

Mai putin de o suta de elemente se combina pentru a forma milioanele de substante care compun universul. Elevii vor studia diverse reactii chimice, inclusiv notiuni de electrochimie, se vor familiariza cu compozitia chimica a unor substante comune, vor invata despre schimbarile fizice, chimice si nucleare la nivelul materiei, legaturile ionice si covalente, procesele de oxidare si combustie.