Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Codul - partea I

Lectia familiarizeaza elevii cu notiunile de baza privitoare la cerc, relatia intre diametru si circumferinta, notiunea de pi si aplicabilitatea sa in viata de zi cu zi. Prin intermediul materialului video si discutiilor din clasa, elevii vor intelege tiparele de ordin matematic prezente in natura, de la cicade si moluste, pana la tonalitatile notelor muzicale.