Fizica

Fizica prinde viata in aceasta serie de lectii. Notiunile familiare de energie, forta sau miscare capata sensuri precise, iar conceptele complexe – magnetism, fisiune, teoria relativitatii etc. – devin accesibile cu ajutorul exemplelor sau exercitiilor la clasa: de la montagne-russe la combustibilii pentru masinile viitorului, lumea din jurul nostru opereaza pe baza unor principii care acum devin mai accesibile elevilor.

Fizica

Avantajele şi dezavantajele tehnologiei

Lectia este compusa din patru module: fizica montagne russe-urilor, preintampinarea catastro¬felor, planeta electrica si miscarea continua. Obiectivul sau principal este ca elevii sa inteleaga principii de baza ale fizicii (gravitatia, forta de frecare, electricitatea) si modul in care folosesc acestea la functionarea inventiilor uzuale.