Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Algebra 2

Partea a doua a lectiei dedicate Algebrei aduce notiuni legate de masurararea si reprezentarea punctelor unui grafic. Elevii vor invata ce inseamna si cum se pot calcula latitudinea si longitudinea; vor intelege si putea rezolva corect ecuatii simple. In plus, acest program propune recapitularea ecuatiei pentru intersectia pantei cu axele de coordonate, a teoremei care poate fi folosita pentru a afla distanta dintre doua puncte si a modului in care se poate afla panta unei ecuatii liniare.