Matematica

Matematica nu este atat de abstracta pe cat cred multi. Lectiile din aceasta serie arata ca orice element al matematicii poate fi util in viata de zi cu zi, de la functii si grafice in interpretarea hartilor la numerele rationale si ideea de divizibilitate, importanta triunghiului in arhitectura sau elemente de statistica.

Partea teoretica a fiecarei lectii este completata de exercitii sau activitati care sa familiarizeze elevii cu aplicatiile directe ale teoriilor studiate.

Matematica

Algebra 1

De la utilizarea expresiilor pentru a reprezenta relatii, pana la rezolvarea unor ecuatii simple, acest modul pregateste elevii pentru pasii mai avansati ai functiilor si algebrei. Elevii vor invata diferenta dintre o ecuatie si o expresie matematica, vor invata sa identifice maximele si minimele, proprietatile progresiilor aritmetice si geometrice, sa reprezinte in grafic si sa rezolve functiile liniare, sa rezolve sistemele de ecuatii.