Chimie

De la cele mai mici particule pana la cele mai complexe combinatii, natura din jurul nostru poate fi ”descompusa” si inteleasa cu ajutorul chimiei.

Lectiile din aceasta serie arata o alta fata a acestei stiinte: compusii nu sunt niste abstractiuni, ci substante de care ne folosim in viata de zi cu zi - iar tabelul periodic al elementelor devine mai usor de inteles prin activitati interactive care sa ajute elevii la intelegerea proprietatilor si utilizarilor grupelor de elemente.

Chimie

Acizi si baze

In cursul lectiei, elevii vor afla ce sunt acizii si bazele si cat de importante sunt aceste substante in viata de zi cu zi; cum se combina acesti compusi pentru a forma saruri; ce este scara pH-ului; ce substante comune sunt acizi sau baze. Prin experimente, elevii vor invata sa determine singuri daca o anumita substanta este acid sau baza.